czwartek, 21 października 2010

Get Shorty, przepraszam - Shorpy!Dziecko typu chłopiec, bez chwili wahania wskazuje miejsce, w którym objawił mu się bóg oznajmiając, że nie istnieje.Genialny wynalazca samouk z Utah prezentuje model urządzenia służącego do generowania monochromatycznej tęczy. Wynalazek cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dotkniętych daltonizmem pejzażystów.Na konferencji prasowej z okazji 145. rocznicy swojego zamordowania Abraham Lincoln stanowczo oświadczył, że nazwisko Longin Pastusiak absolutnie nic mu nie mówi.Unia Europejska wprowadza nakaz montowania hałaśliwych silników spalinowych do aut elektrycznych. Wszystko w trosce o niewidomych, którzy mogliby masowo ginąć pod kołami bezszelestnych aut napędzanych prądem.Pollena Suwałki wprowadza na rynek kolekcję wód zapachowych dla pływaków i nurków.


Już czas jakiś temu nazad natknąłem na stronę prezentującą ogromną kolekcję historycznych amerykańskich fotografii. Doprawdy nie wiem dlaczemu dotąd o tym nie napomknąłem. Zamieszczone zdjęcia zazwyczaj są znakomitej jakości i prezentują pełne spektrum historyczno - obyczajowe USA od osobistego stworzenia przez boga pierwszego Amerykanina i umieszczenia go w którymś z kwadratowych stanów, aż po pierwszy występ jego pra pra wnuka w kolorowej telewizji, w której mogli występować (zapewne jedynie ze względów technologicznych) wyłącznie biali ludzie.
W obszernym zestawie znajdziemy zarówno anonimowe fotografie z czasów tuż po stworzeniu świata, przedstawiające na przykład Ronald'a McDonald'a gdy sprzedaje swojego setnego dinoburgera jak i fotki pstryknięte u cioci na imieniach przez takich tuzów celuloidu i kolodium jak Russell Lee, Lewis Wickes Hine, Jack Delano, Arthur Fellig (znany bardziej jako Weegee) czy G.G. Baine.

www.shorpy.com - polecam!

8 komentarzy:

 1. A Lincolnowi nie chodziło o Albina Siwaka? (pytam, bo nie mogę w to uwierzyć)

  OdpowiedzUsuń
 2. pamiętam, jak pierwszy raz odwiedziłam Shorpy, się oderwac się nie umiałam.
  zastanawia mnie, jak oni uzyskują tak cholernie dobrą jakość zdjęć ze starych negatywów.

  http://www.apug.org/forums/portfoliolist.php?do=getall&field15=1 : )

  Lincoln jednak musiał znac Longina.. wszak ten drugi przechwala się tego typu anegdotą, że pewnego wieczoru Abraham wybrał się do teatru, zajął miejsce na widowni, a swój wysoki jedwabny cylinder położył na fotelu obok. przedstawienie już trwało, kiedy na salę weszła korpulentna dama i usiadła na fotelu obok Lincolna. rozległ się trzask i Lincoln zobaczył swój sprasowany cylinder. "Madame - powiedział - gdyby zapytała mnie pani wcześniej, uprzedziłbym, że mój cylinder nie pasuje na panią". ach, gentleman ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. gdyby Abe używał szapoklaka, nie byłoby problemu..

  OdpowiedzUsuń
 4. byłby wtedy kominiarzem, nie prezydentem ; ))

  OdpowiedzUsuń
 5. ano.. chapeau claque jest do dziś używany z powodzeniem jako element munduru czeladnika kominiarskiego, chili kominiarza : )

  OdpowiedzUsuń
 6. no proszę, sie człowiek sie uczy..

  OdpowiedzUsuń
 7. tak.. podobno cały żywot, przerażająca wizja.

  OdpowiedzUsuń